Karkonosze i ich skarby

KarkonoszeSą najwyższym pasmem górskim w Sudetach, a wędrówki po ich terenie dla każdego z nas stać się mogą wyjątkową przygodą. Karkonosze kuszą, a czekające na ich terenie atrakcje mogą oczarować każdego miłośnika turystyki górskiej. Na co warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej grupie górskiej? Na jakie miejscowości mogą postawić ci turyści, którzy chcą spędzić niezapomniane wczasy w górach?

Karkonosze w pigułce

Na czym polega fenomen tych gór? Ciekawa budowa geologiczna, wyjątkowa rzeźba terenu oraz takie atrakcje, jak wodospady czy potężne kotły, będące wyjątkowymi pamiątkami po lodowcach - oto czynniki, dzięki którym Karkonosze stają się wyjątkowym miejscem. Kusi też ciekawa historia, w której nie brak opowieści o Walonach i poszukiwaczach złota. Góry te mogą się jednocześnie pochwalić coraz lepiej rozwiniętą infrastrukturą, dzięki czemu każdy z nas może tu bez większych problemów znaleźć dla siebie tanie noclegi. Gdzie warto się wybrać?

Karpacz i okolice

To znane letnisko, które może się pochwalić zarówno ciekawymi zabytkami, jak i ciekawą ofertą dla aktywnych. Karpacz to idealne miejsce na wczasy w górach o każdej porze roku. Letnia rynna saneczkowa, kościółek Wang oraz Krucze Skały - oto atrakcje, którym trudno jest się oprzeć. Karpacz jest jednocześnie doskonałym punktem wypadowym na Śnieżkę - najwyższy szczyt w Karkonoszach, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

Szklarska Poręba i okolice

Wypoczynek w rejonie Szklarskiej Poręby to idealna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić czas na górskich wędrówkach oraz dla tych, którzy wczasy w górach chcą spędzić w mniej aktywny sposób. Szklarska Poręba to ważny ośrodek turystyczny, którego dumą jest doskonale rozwinięta baza noclegowa. To również świetny punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki w rejonie Szrenicy. W miejscowości tej czekają również inne atrakcje, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tutejsze muzea. Z pewnością warto zwiedzić Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Ziemi, w którym zgromadzono wiele ciekawych skał pochodzących właśnie z Karkonoszy.

Z wizytą w Jagniątkowie

Miejscem, któremu w czasie pobytu w Karkonoszach warto poświecić nieco więcej uwagi, jest Jagniątków. Ta dzielnica Jeleniej Góry ma wiele uroku, a wypoczynek na jej terenie każdemu może sprawić wiele radości. Tu przez ponad 40 lat mieszkał noblista Gerhart Hauptmann (zmarł w 1946 roku),znany jako autor dramatu "Tkacze". Dzieło to poświęcone było robotnikom z Bielawy i Pieszyc, którzy w 1844 roku rozpoczęli bunt. Dom noblisty jest do dziś największą atrakcją Jagniątkowa, a urządzona tu wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Chojnik - w cieniu zamkowych ruin

Ruiny zamku Chojnik to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki po Karkonoszach pominąć nie można. Ruiny tego zamku dumnie wznoszą się nad Piekielną Doliną, stanowią też jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Jeleniej Góry. To miejsce przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów - przyrodników. Warto pamiętać, że Chojnik jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego, a w pobliżu zamkowych ruin ma swą siedzibę dyrekcja KPN.

Karkonoskie wodospady

W krajobrazie tej grupy górskiej miejsce bardzo ważne zajmują malownicze wodospady. Karkonosze kojarzone są przecież z takimi atrakcjami, jak wodospad Szklarki czy wodospad Kamieńczyka. Przy tym drugim wodospadzie czeka na turystów wspaniałe schronisko, które urzeka zarówno swą architekturą, jak i klimatem. Wycieczki do wodospadów najlepiej urządzać ze Szklarskiej Poręby, wizytę w tych miejscach można również połączyć z dłuższymi, górskimi wędrówkami.

Karkonosze dla aktywnych

A co z tymi, którym marzą się piesze wycieczki po karkonoskich szlakach? Jednym z tych szczytów, które z pewnością warto zdobyć, jest Szrenica. Na jej szczycie czeka klimatyczne schronisko oraz gęsta sieć szlaków, dzięki którym można wędrować po karkonoskich grzbietach. Fakt, że na Szrenicę można wjechać kolejką ze Szklarskiej Poręby, przyczynia się do tego, iż Szrenica stała się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytów w polskich górach. Niezapomnianych wrażeń dostarczą też spacery w rejonie Śnieżnych Kotłów, które powstały 20 tysięcy lat temu. Skaliste przepaście oraz unikalne rośliny - oto czynniki, dzięki którym te polodowcowe kotły stały się jednym z najważniejszych miejsc w całych Sudetach. Innym, bardzo ważnym punktem w Karkonoszach, jest Hala Szrenicka. Można z niej podziwiać i Szklarską Porębę, i pobliskie Góry Izerskie.

Karkonosze to niezwykła grupa górska, która urzeka swoim przyrodniczym i krajobrazowym bogactwem. Dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych, każdy z nas może urządzać wspaniałe wycieczki po tych górach, a miejsc, które w ich trakcie warto odwiedzić, jest wiele.