Zamek Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Zamek w Kamieńcu ZąbkowickimNazywany Perłą Architektury Dolnego Śląska Zamek w Kamieńcu Ząbkowskim to niesamowity Zespół Parkowo-Pałacowy robiący wrażenie na każdym, kto miał okazję go zobaczyć — jeżeli chodzi o atrakcje Dolnego Śląska, jest to z pewnością punkt obowiązkowy na mapie każdego podróżnika! Dlaczego warto odwiedzić to niesamowite miejsce?

Burzliwe losy dolnośląskiego Camelotu

Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go malowniczym parkiem powstał w XIX wieku. Budowa rozpoczęła się wiosną 1839 roku na polecenie Marianny Orańskiej, która odziedziczyła teren w spadku po zmarłej matce. Budową kierował młody i niezwykle uzdolniony Ferdynand Martius, co ciekawe już po kilku miesiącach prac można było zobaczyć pierwsze, imponujące efekty – ukończono mury parteru, wszystkie filary oraz kolumny w komnatach. Niestety w 1848 roku budowa zostaje wstrzymana ze względu na rozstanie Marianny Orańskiej (córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego) z księciem pruskim Albrechtem. Ich małżeństwo, które od początku nie należało do udanych, zakończyło się z powodu zdrad i różnic charakterów, a sam rozwód przebiegł w atmosferze skandalu, ponieważ Marianna spodziewała się dziecka innego mężczyzny. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że dwory zarówno w Hadze, jak i w Berlinie zerwały z Marianną wszelkie stosunki, zakazano jej kontaktów z dziećmi, a także nałożono na nią karę infamii, która oznaczała utratę czci i dobrego imienia.

Mimo wszystkich tych trudności Marianna zdecydowała się w 1853 roku wrócić do Kamieńca i wznowić budowę. Powstający pałac przekazała swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi, a sama zamieszkała kilka kilometrów dalej, co pozwalało jej często bywać w tym miejscu i nadzorować prace. Pierwsi mieszkańcy pałacu wprowadzili się do niego już w 1857, jednak oficjalne zakończenie budowy datuje się na 1872 rok.

Ciekawostka:

Koszt budowy całego kompleksu szacuje się na równowartość trzech ton złota.

W 1945 roku potomkowie Marianny zmarłej w 1883 roku opuszczają pałac, uciekając przez nadciągającą Armią Czerwoną. Rok później w rezydencji wybucha pożar i tak rozpoczyna się jej dalsza i postępująca bardzo szybko dewastacja. W 1986 roku budowla zostaje wydzierżawiona, dalej popadając w ruinę, Dopiero rok 2012 i śmierć dzierżawcy przynosi poważne zmiany – rezydencja wraca pod zarząd gminy, która rozpoczyna prace zabezpieczające i remontowe, sprawiając, że pałac w Kamieńcu Ząbkowickim ponownie staje się architektoniczną wizytówką tej niewielkiej miejscowości.

Ciekawostka:

Pomijanym, a być może bardzo ważnym wątkiem z lat młodości Marianny jest fakt, iż była ona zakochana, a później zaręczona ze szwedzkim księciem. Choć młodzi darzyli się ogromnym uczuciem, musieli z niego zrezygnować, ponieważ król Szwecji groził wojną, gdyby małżeństwo doszło do skutku. Być może to właśnie ta historia zaważyła na późniejszym burzliwym życiu Marianny?

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Już w trakcie jazdy w kierunku Kamieńca Ząbkowickiego zrozumiemy, dlaczego warto odwiedzić to miejsce – górująca na wzgórzu ponad tą małą miejscowością budowla zwieńczona czterema basztami prezentuje się naprawdę okazale. Choć z daleka przypomina średniowieczne zamczyska, to pamiętać należy o tym, że postała stosunkowo niedawno, podczas fali romantyzmu rozlewającego się po całej Europie. Skąd więc ten specyficzny wygląd pałacu? Wynika on z mody, jaka panowała w tamtej epoce, a która polegała na naśladowaniu historycznych elementów architektonicznych.

Przewodnicy, których spotkamy na miejscu, opowiadają, że być może jest to jedyna tego typu budowla w Europie (a być może nawet na całym świecie). Znajdziemy w niej bowiem połączenie elementów architektury średniowiecza, nawiązania do zamków szkockich i angielskich, willi włoskich, a także architektury mauretańskiej – imponujące, prawda? Mówiąc o takim pomieszczaniu stylów, nie sposób nie wspomnieć także o prowadzących do zamku szerokich schodach typowych dla architektury romantycznej. Jeżeli więc zależy Wam na odwiedzeniu miejsca, które łączy w sobie aż tyle różnych epok – Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim będzie idealnym miejscem na kolejną wycieczkę.