Zakopane - latem czy zimą?

Natchnienie w sercu górWiele osób uważa, że Zakopane jest jedynie ojczyzną sportów zimowych, ale to nieprawda. To miasteczko tętni życiem cały rok i wciąż przyciąga rzesze turystów spragnionych wrażeń. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie zarówno latem jak i zimą.

Tam zawsze coś się dzieje. Zimą można w Zakopanym oddawać się białemu szaleństwu na stoku. To raj dla narciarzy zjazdowych, biegowych, dla saneczkarzy, miłośników wspinaczki, jeżdżenia na łyżwach.

A gdzie można odpocząć po szaleństwach na śniegu? W góralskiej knajpce, przy pysznym grzańcu. A coś dla prawdziwych zmarzluchów? Idealne będą termalne źródła. Polecane są te po polskiej i słowackiej stronie. Latem Zakopane zamienia się w zieloną łąkę, wspaniałe doliny rozpościerające się wokół miasteczka zielenieją i zapraszają na łono natury.

Stoki Gubałówki pełne są opalających się oraz osób spragnionych kontaktu z przyrodą. Latem można również wybrać się na wyprawę w wyższe partie gór, ponieważ nie ma już zagrożenia lawinowego. Przyjemne są także długie spacery na przykład nad Morskie Oko.

Nie wszyscy są zwolennikami wspinaczki górskiej, ale jednak nie wyobrażają sobie akacji bez wypadu do Zakopanego. Co oni tam robią? Otóż Zakopane jest miejscem, które od lat przyciąga nie tylko zapalonych alpinistów, ale również miłośników spacerów i wielogodzinnych wycieczek na łono natury.

W Zakopanem nie sposób się nudzić. To wspaniałe miejsce na romantyczne spacery zarówno po mieście jak i po okolicznych dolinach i niskich szczytach, takich jak Gubałówka. Na jej zboczach można urządzić piknik czy urządzić plener fotograficzny lub malarski.

A może wolicie zakopiańskie doliny? Tutaj jest ich naprawdę sporo i każda oferuje wspaniałe widoki.

Ciekawie można spędzić czas wybierając się w Dolinę Chochołowską, Kościeliską, Białego Potoku, Bystrej, Dolinę Gąsienicową czy Roztoki. A może dłuższy spacer w Dolinę Pięciu Stawów Polskich? To wspaniały sposób na rodzinne wakacje. Można wybrać się także do Kuźnic i wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch. Tą sama kolejką można również zjechać, ale wiele osób decyduje się na samodzielne zejście ze szczytu.

Zakopane prezentuje się wspaniale o każdej porze roku. Wiosną wszystko budzi się do życia, zieleń jest taka radosna i optymistyczna. Latem do miasteczka przyjeżdżają rzesze turystów, łąki pokryte są kwiatami, dni są długie, można cieszyć się wspaniałym górskim powietrzem aż po późnych godzin wieczornych.

Jesień jest najbardziej kolorową porą roku, a w górach tych barw jest naprawdę wiele. Można z powodzeniem zorganizować sesję zdjęciową czy wybrać się w plener malarski.

A zima? W Zakopanym to najsłynniejsza pora roku: czas białego szaleństwa, kuligów, jazdy na nartach i konkursów w skokach narciarskich. W górach zima jest naprawdę malownicza.

Zakopane niejednokrotnie stawało się natchnieniem dla artystów. Powstawały o nim piosenki, wiersze, malowano obrazy przedstawiające Zakopane. Jak widać, góry sprzyjają natchnieniu, dzięki swojemu naturalnemu pięknu i tajemnicy, jaką owiane jest wiele miejsc. W górach wspaniale się odpoczywa, obojętnie czy jest to aktywne czy bierne spędzanie wolnego czasu.