Wyspy Włoskie

SardyniaPrzyjemny i relaksujący urlop można spędzić na wyspach włoskich i zalety takiego wypoczynku docenia coraz większa ilość turystów, również naszych rodaków.

Wysp należących do Włoch jest bardzo wiele, ale najpopularniejsze są dwie: Sardynia i Sycylia. Obie znajdują się na morzu Śródziemnym.

Sardynia

Sardynia jest wyspą skalistą, ze stolicą w Cagliari. Panujący tak śródziemnomorski klimat sprzyja rozwojowi turystyki. Już w samej stolicy na turystów czeka wiele ciekawych zabytków. Warto zobaczyć tam kościół San Saturnino, amfiteatr rzymski, budynki uniwersyteckie, zabytkowe kościoły czy fragmenty fortyfikacji obronnych.

Sycylia

Kolejną znaną, włoską wyspą jest Sycylia. Region podzielony jest na dziewięć prowincji, z których najbardziej znane są Palermo oraz Syrakuzy, gzie znajduje się Skalna Nekropolia w mieście Pantalica. Na wyspie panuje przyjemny klimat śródziemnomorski. Sycylia ma kształt zbliżony do trójkąta, ma dostęp do Morza Tyrreńskiego oraz Jońskiego. Na Sycylii znajduje się wiele wulkanów, z czego sześć jest nadal czynnych. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Etna, również nadal czyny wulkan. Jeśli wierzyć mitologii greckiej, to właśnie we wnętrzu Etny swoją kuźnię miał Hefajstos, bóg ognia. Sycylia jest ciekawa wyspą, na której znajduje się wiele obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z takich obiektów jest Villa Romana del Casale. To bardzo luksusowa willa rzymska, z doskonale zachowaną mozaiką na podłodze poszczególnych pomieszczeń. Na uwagę zasługuje również Dolina Świątyń z przepiękną Świątynią Zgody. To jedna z głównych atrakcji wyspy. Na listę UNESCO wpisana zostały także miasta w dolinie Noto. Są to miasteczka barokowego, powstałe u schyłku tej epoki.

Wyspy Liparyskie

Niezauważone nie mogły zostać również piękne wysepki na Morzu Tyrreńskim. Są to Wyspy Liparyskie, pochodzenia wulkanicznego. Jest ich łącznie siedemnaście, największa wyspa w archipelagu jest Lipari, od której wzięła się ich nazwa. Inaczej są zwane również Wyspami Eolskimi i ta nazwa jest w wielu regionach bardziej popularna.