Wyjazdy integracyjne - imprezy, korzyści, pomysły

Wyjazd integracyjny - bieg na orientacjęImprezy integracyjne organizowane przez pracodawców do niedawna kojarzone były tylko ze spotkaniem w pijalni lub przy ognisku gdzie alkohol lał się strumieniami. Powoli takie spotkania odchodzą w zapomnienie, a zamiast tego, firmy stawiają na aktywną i kreatywną integrację.

Okazji do wyjazdu integracyjnego jest bardzo wiele, szkolenia, ważne wydarzenia czy zapoznanie się z nowymi pracownikami. Spotkania integracyjne organizowane są w celu poprawienia wydajności pracowników przez rozładowanie napięcia między nimi.

Korzyści z imprez integracyjnych

Tworzenie pozytywnej relacji pomiędzy pracownikami, a także kadrą zarządzającą, pomaga w urozmaiceniu pracy i motywuje do większej współpracy oraz wzajemnej pomocy. Przedsiębiorstwa, w których funkcjonują różne działy, zyskują na takich spotkaniach integracyjnych ze względu na to, że na co dzień ze sobą nie współpracują albo nie spotykają się fizycznie, a jedynie kontaktują się przez osoby trzecie, czy po prostu mailowo lub telefonicznie. Firmowe imprezy integracyjne dają możliwość fizycznego kontaktu osób pracujących w różnych częściach budynku, wymianę doświadczeń, poznanie się wzajemnie. Czasem zupełnie inaczej wygląda współpraca, kiedy wiadomo jak wygląda pracownik znany tylko z imienia i nazwiska w podpisie mailowym. Taka współpraca może dać większe korzyści. Pozwoli na lepsze zgranie się pracowników, większe radzenie sobie ze stresem. Ludzie, którzy lepiej się znają, potrafią otwarcie mówić o swoich pomysłach. Daje to możliwość skuteczniejszego budowania zespołu, czyli team building.

Kolejną korzyścią jest możliwość zebrania wszystkich pracowników w jednym miejscu i przeprowadzenie szkolenia, które trzeba by było organizować kilka razy dla różnych grup. Dzięki temu koszty są ponoszone tylko raz, a nie osobno dla każdego działu. Przyjemne otoczenie, możliwość zrelaksowania się jak również zaciekawienie pracownika odpowiednio przeprowadzonym szkoleniem, procentuje w późniejszych obowiązkach.

Niezwykle ważną korzyścią z integracji jest podniesienie wartości pracownika. Budowanie więzi personelu z firmą, utożsamianie się nią. Dzięki takim zabiegom, znika poczucie, że jest się tylko szarym mechanicznym robotem do wykonywania określonych zadań. Większe zadowolenie ze swojej pracy zmniejsza myślenia o tym, by ją zmienić. Identyfikowanie się z miejscem pracy pozwala na większe rozumienie celów i tym samym efektywniej dążą do ich realizacji.

Wyjazdy integracyjne trwają zwykle od 2 do 3 dni, daje to możliwość zorganizowana solidnej dawki relaksu, odpoczynku ale też zaangażowania w różnego rodzaju gier i aktywności fizycznej i psychicznej.

Pomysły na wyjazdy integracyjne

Ostatnio bardzo popularne stały się tak zwane Escape Roomy, gdzie zadanie polega tym, by w jak najkrótszym czasie za pomocą różnych zadań opuścić pomieszczenie bez używania siły. Poprzez wykonywanie określonych zadań pracownicy szybko mogą zorientować się czego oczekuje od nich szefostwo i to nawet lepiej niż przekazane wprost.

Inną ciekawą aktywnością są biegi terenowe, pracodawcy coraz częściej decydują się na taką formę zabawy. Biegi podzielone są na etapy, pomiędzy którymi są ustawiane tak zwane punkty kontrolne. Na nich można zdobyć różną wiedzę, przykładowo na temat przeprowadzania pierwszej pomocy, czy sprawdzić się w testach sprawnościowych.

Jeszcze jedną aktywnością popularną na integracjach jest poligon. W planie takiej zabawy mogą być atrakcje takie jak jazda wozem opancerzonym, pokazy pirotechniczne i drużynowe gry w paintball. Dobrze to wpływa na poprawę organizacji w firmie i stworzenie dobrze zgranego zespołu a i również świetną zabawę.

Wyjazd integracyjny czy spotkanie integracyjne jak najbardziej mają swoje zalety. Pozwalają lepiej poznać nie tylko pracowników firmy ale także siebie nawzajem w nieco innych okolicznościach niż tylko przykładowo w biurze. Czasem przez kilka minut czy godzin można dowiedzieć się o drugiej osobie więcej, niż przez cały rok. Umożliwiają oswojenie się z firmą, otworzenie się na kolegów i kadrę zarządzającą by współpraca była lżejsza i efektywniejsza. Praca w takiej firmie staje się przyjemniejsza i powoduje, że chce się pracować w takim miejscu.