Wojsławice - niezwykłe arboretum

Arboretum WojsławiceJest jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi Dolny Śląsk przyciąga miłośników przyrody. Wojsławice i tutejsze arboretum to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dlaczego ten wyjątkowy skrawek zieleni jest tak niezwykłym celem wycieczki?

Arboretum w Wojsławicach - najważniejsze wiadomości

Arboretum, którym mogą się pochwalić Wojsławice, jest miejscem wyjątkowym z kilku względów. To jeden z niewielu parków podworskich na terenie Dolnego Śląska, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Jest to miejsce nie tylko piękne, ale i fascynujące ze względu na swą przeszłość oraz naukową wartość. Ta placówka dydaktyczna Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego ma ogromne znaczenie dla każdego miłośnika przyrody.

Wojsławickie arboretum i jego miejsce na mapie Polski

Ogród dendrologiczny w Wojsławicach może się pochwalić wspaniałą lokalizacją. Arboretum to oddalone jest od Wrocławia o 50 km, natomiast od Niemczy – tylko o 2 km. Wielkim walorem tego parku jest sceneria oraz wyjątkowy krajobraz Wzgórz Strzelińsko – Niemczańskich, poprzecinanych licznymi dolinami. Tą najpiękniejszą i najważniejszą jest dolina rzeki Ślęży, którą zasilają liczne potoki. San teren arboretum otoczony jest tak ciekawymi wzniesieniami, jak Ostra Góra (362 m. n. p.m.), Wysoki Las (322 m. n. p.m.), Starzec (345 m. n. p.m.) oraz Tylna Dębowa Góra (334 m. n. p.m.). Większość wzgórz znajdujących się w rejonie Wojsławic to twory zbudowane z przedkambryjskich łupków łyszczykowych, z kolei na terenie ogrodu dendrologicznego dominują gleby brunatne kwaśne.

Z kart historii – park w Wojsławicach i jego dzieje

Dzieje wojsławickiego arboretum sięgają lat 20. XIX wieku, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1880 roku. To ważna data w dziejach Wojsławic i istniejącego tu parku. Dlaczego? Bo właśnie w tym roku właścicielem tutejszego majątku, liczącego sobie już 150 ha powierzchni, zostaje Fritz von Oheimb (1850-1928). Ten ziemianin ze Śląska nadał arboretum wspaniałą formę, którą przyciąga ono do dziś. To dzięki niemu powstała tu czterostopniowa sieć stawów, gęsta sieć alejek, domek ogrodnika oraz alpinarium. Ponieważ Fritz był osobą nie tylko znającą się na kwiatach, ale i na sztuce, urządzony przez niego park miał stać się nie tylko ogrodem, ale żywym obrazem. Szczególne miejsce zajęły tu jego ulubione rośliny – różaneczniki, które i dziś są największą atrakcją arboretum. Oheimb większość swego życia poświecił Wojsławicom, a ze swym ogrodem dendrologicznym był związany tak mocno, że po śmierci (w październiku 1928 roku) został pochowany na jego terenie. Po jego śmierci opiekę nad parkiem przejął jego syn – Arno. Z wykształcenia był on geologiem, a aby zająć się arboretum, musiał zrezygnować z dyrektorskiej kariery w kopalniach należących do księcia Henckela von Donnersmarcka oraz zrezygnować ze stanowiska dyrektora Szkoły Górniczej w Pyskowicach.

Niezwykłe kolekcje roślin – co można zobaczyć w Wojsławicach?

Wojsławickie arboretum już w okresie międzywojennym stało się placówką bardzo ważną dla naukowców. Dość wcześnie zainteresowali się nim przedstawiciele Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. Druga wojna światowa na szczęście ominęła ten park, dzięki czemu tutejsza kolekcja przetrwała do naszych czasów. W 1977 roku nadano mu rengę arboretum, a w 1983 roku wpisano je do rejestru zabytków kultury. Od 1988 roku Wojsławice są filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Do dziś główną atrakcją są tu różaneczniki, a wojsławicka kolekcja tych roślin jest jedną z największych w całym kraju. Można tu zobaczyć również około 1500 gatunków roślin drzewiastych, około 500 gatunków i odmian bylin oraz ciekawej kolekcji paproci. Do największych osobliwości dendrologicznych tego parku zaliczają się: buk pospolity, cedr libański oraz cedrzyniec kalifornijski. Uwagę przyciąga też mamutowiec olbrzymi, kasztan jadalny oaz metasekwoja chińska.

Arboretum w Wojsławicach jest miejscem wyjątkowym, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Ta atrakcja może sprawić, że nasze wycieczki po Dolnym Śląsku nabiorą wyjątkowego charakteru, a my będziemy mogli nacieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i możliwością wypoczynku w otoczeniu wyjątkowych kolekcji roślin.

Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Arboretum_Wojsławice_028.JPG