Włochy i ich magia: co warto zobaczyć w tym kraju?

WłochyTurystyczny fenomen tego kraju nie powinien nikogo zaskakiwać. Włochy, jak na państwo o długiej historii przystało, mogą się okazać doskonałym celem wycieczki dla miłośników historii i sztuki. Niezwykłe atrakcje czekają tu praktycznie w każdym mieście, a w galeriach i muzeach włoskich czekają najpiękniejsze rzeźby i obrazy świata. Co więcej - niemal każde z włoskich miast to niezwykłe muzeum, które czaruje perełkami dawnej architektury. W których miastach warto się zatrzymać na dłużej, by móc w pełni docenić piękno ziemi włoskiej?

Są jednym z tych państw, które od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Włochy to atrakcyjny kierunek niejednej wycieczki oraz raj dla tych, którzy fascynują się sztuką i historią.

Kraj przyjazny turystom

Wspaniałe muzea oraz liczne atrakcje turystyczne skutecznie przyciągają tu turystów z całego świata, jednak nie tylko te czynniki mają wpływ na pomyślny rozwój turystyki w tym kraju. Włochy to przecież i sprawnie działająca komunikacja, i świetnie rozwinięta infrastruktura. W tym kraju noclegi można znaleźć bez problemów, a na turystów czekają tu nie tylko hotele i pensjonaty, ale i mieszkania wynajmowane na czas wakacji. Tanie loty sprawiają, że polscy turyści mogą się tu dostać bez problemów, z kolei liczne oferty, którymi kuszą biura podróży, umożliwiają odkrywanie włoskich atrakcji tym turystom, którzy starają się unikać podróży na własną rękę.

Włochy i ich miejsce na mapie Europy

Położenie geograficzne sprawia, że Włochy siłą rzeczy stają się idealnym miejscem na wczasy na słonecznej plaży. Włoski but, wcinający się w wody Morza Śródziemnego, oraz włoskie wyspy (Sycylia oraz Sardynia) mogą się przecież pochwalić i wspaniałym klimatem, i niezwykle atrakcyjną linią brzegową. Warto jednak pamiętać, że Włochy to nie tylko nadmorskie kurorty, ale i pełne zabytków miasta oraz alpejskie stoki - tak chętnie odwiedzane w okresie zimowym przez miłośników białego szaleństwa. Ogromne zróżnicowane terenu sprawia, że na terenie państwa włoskiego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy kochają wycieczki o historycznym charakterze. Wszak Włochy mogą się pochwalić długą historią, którą z pewnością warto poznać lepiej.

Włochy to przede wszystkim Rzym - Wieczne Miasto, które powstało w VIII wieku p. n.e. i które dało początek jednemu z najważniejszych państw starożytnego świata. Gdy w 395 roku rozpadło się imperium rzymskie, a jego wschodnia część przekształciła się w Bizancjum, do głosy doszły i inne ośrodki miejskie. To one z czasem stały się ważnymi ośrodkami renesansu oraz rosnącymi w siłę państewkami, których zjednoczenie w 1861 roku stało się początkiem istnienia Królestwa Włoskiego. W 1870 roku stolicą tego państwa stał się Rzym - Wieczne Miasto, którego zabytki do dziś są zaliczane do grona najważniejszych atrakcji tego kraju.

Oferta turystyczna Włoch jest niezwykle urozmaicona, ponadto kraj ten ma największą w Europie bazę noclegową. Piemont oraz Lombardia na północnym zachodzie to część kraju w najmniejszym stopniu włoska, a Turyn i Mediolan są największymi i najbogatszymi włoskimi miastami. Południowe krańce owych regionów (zwłaszcza Lombardia) są płaskie i mało atrakcyjne choć góry na północy powodują że krajobraz ma nadaje krajobrazowi bardziej wyrazisty charakter. Przeważa tam narciarstwo i turystyka piesza, a otoczone górami jeziora Lombardii to znany obszar turystyczny. Liguria mały obszar nadbrzeżny na południe od Piemontu, od dawna jest popularna jako "włoska Riviera" i w sezonie letnim pełno tu pragnących słońca plażowiczów. A jednak Liguria to najpiękniejszy odcinek wybrzeża, a jej stolica, Genua, to ruchliwy, mający wieloletnią tradycję morski port. Duża część cudnych gór leży w dwóch małych regionach. Na północno-zachodnim krańcu Włoch jest dwujęzyczny region Valle d Aosta, otoczony szczytami Alp (Matterhorn i Mont Blanc), gdzie znajdują się jedne z najbardziej znanych ośrodków narciarskich. Trydent-Górna Adyga na wschodzie to dwujęzycznym obszar, jaki im bliżej granicy państwa, tym bardziej przypomina Tyrol. Rozpoczyna się tu łańcuch górski Dolomitów, skrywający największy park narodowy we Włoszech, Stelvio, z cudnym krajobrazem. Dolomity rozciągają się wzdłuż północno-wschodnich regionów Wenecji, mimo, że uwagę turystów przyciąga rzecz jasna jedynie

Wenecja

Niezwykłe miasto okryte ogromną sławą, co znaczy, że nie ma tam miejsca samotność. Osoby nie tolerujące tłumów mogą zobaczyć ogrom historycznych miast leżących nieopodal Wenecji. Werona, Padwa oraz Vicenza fascynują same w sobie, mimo, że ciut przysłonięte bogactwem sąsiada. Na południe od Wenecji leży Emilia-Romania. Region ów jest w samym środku powojennego rozwoju przemysłowego Włoch i z tych też powodów stopa życiowa jest tu identyczna, jak w Piemoncie oraz Lombardii lecz jeszcze niedawno był on jednym z najważniejszych ośrodków partii komunistycznej. Tutejsze wybrzeże są znane wśród Włochów, zwłaszcza Rimini – popularna mimo, że mało szykowna miejscowość letniskowa. Warto więc pominąć tutejsze plaże i odwiedzić prastare budowle Rawenny, Ferrary i Parmy. A stolica regionu, Bolonia, jest jednym z najruchliwszych i jednocześnie najmniej uznawanych przez turystów miast. Na południu Włoch można odwiedzić Kampanię – cudną, mimo, że trochę surową - nie sposób nie sprawdzić czy starożytni Rzymianie, mili swe powody by nazywać ją szczęśliwą krainą. Turyści po zwiedzeniu Nepalu i swe kroki skierują do Pompejów czy Herkulanum, zliczą spotkanie z zastygłą po wybuchu Wezuwiusza historią. Także niesamowite przeżycie to podróż na największą wyspę Morza Śródziemnego. Emocje między Scyllą a Charybdą, przed jakimi truchleli dawni żeglarze, zapewnione. Sardynia to idealne miejsce dla osób szukających zacisznej cudnej plaży.

Włoskie miasta

Wspaniałe miasta kuszące zabytkowymi budowlami i piękną okolicą już dawno stały się popularne wśród organizatorów turystyki. Piękno takich miast, jak Padwa czy Perugia już dawno zostało docenione przez biura podróży. Wycieczki do Włoch stały się ważnymi punktami w turystycznych ofertach, a udział w nich jedyną w swoim rodzaju szansą na odkrycie skarbów tego kraju. Może on zaskoczyć, a jego pięknie każdy może się szybko przekonać.

Znany jako Wieczne Miasto Rzym jest najważniejszym miastem tego kraju i ważnym celem niemal każdej wycieczki odwiedzającej Włochy. Jako włoska stolica i jako niezwykle ważny ośrodek kulturalny, Rzym może oczarować każdego. Założone na siedmiu wzgórzach miasto znane jest z licznych legend i bezcennych zabytków, wśród których nie brak perełek z czasów starożytnych. Kapitol oraz Palatyn przyciągają wycieczki z całego świata, biura podróży zachęcają też do wizyty na Forum Romanum oraz do zwiedzenia Koloseum. Te znane doskonale zabytki to symbole nie tylko Wiecznego Miasta, ale całych Włoch. Wspaniałe fontanny oraz miejskie pałace to kolejne rzymskie skarby, obok których nie można przejść obojętnie.

Dla wielu turystów Włochy to przede wszystkim malownicza i pełna historycznych skarbów Umbria. Ten region to doskonały cel każdej wycieczki. Stolica tego regionu, Perugia, już dawno została doceniona przez biura podróży z całego świata. Efekt? Tłumy turystów, dla których możliwość zobaczenia najwspanialszych zabytków tego miasta stała się głównym celem wyprawy. Pamiątki po Etruskach oraz starożytnych mieszkańcach imperium są tu ważnymi atrakcjami, choć symbolem Perugii stał się zamek z XV wieku. Kościół św. Dominika oraz słynna Fontanna Maggiore to kolejne skarby tego wyjątkowego miasta, obok których nie można przejść obojętnie.

Padwa jest jednym z tych miast włoskich, które skutecznie przyciągają miłośników sztuki. Historyczne centrum tego miasta to niezwykła galeria pod gołym niebem, a spacer miejskimi uliczkami pozwala na zapoznanie się z niezwykłymi przykładami dawnego budownictwa. Padwa zachwyca, a miejsce place otoczone wspaniałymi kamienicami i pałacami mogą wywierać ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach. Padwa może się też pochwalić miejscami, które już dawno stały się ważnymi celami pielgrzymek. Takim zabytkiem sakralnym jest bazylika św. Antoniego, która przyciąga nie tylko swą formą, ale również znajdującymi się w jej wnętrzu relikwiami świętego.

Włoskie atrakcje: moc niespodzianek dla każdego

Miłośników sportów zimowych oraz górskich wędrówek oczarują alpejskie szczyty, z kolei wspaniałe wyspy i wybrzeża zachwycą tych, dla których najlepszym sposobem na udane wczasy jest relaks na plaży. Pięknymi widokami i wspaniałymi warunkami do wypoczynku kuszą też włoski jeziora, w gronie których wyróżniają się jeziora Como oraz Garda. Włochy są też rajem dla miłośników galerii pełnych dzieł sztuki oraz unikalnych skarbów dawnej architektury. Gdzie można się z nimi spotkać? Wspaniałymi zabytkami zachwyca Wenecja, której symbolem już dawno stał się plac św. Marka oraz gęsta sieć kanałów. Wspaniałymi świątyniami oraz pałacami zachwyca Florencja, z kolei do Pizy warto zajrzeć z powodu słynnej Krzywej Wieży. Antyczne budowle i tajemnicze katakumby są chlubą Rzymu, kuszącego jednocześnie unikalną kolekcją barokowych fontann. Brzmi ciekawie? A przecież to tylko kilka wybranych atrakcji, które przyczyniły się do promocji Włoch jako ważnego ośrodka turystycznego.

Dla tych, którzy kochają wycieczki śladami historii i dla tych, którym marzą się wczasy na słonecznej plaży, Włochy bez wątpienia okażą się atrakcyjnym kierunkiem turystycznej wyprawy. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a pobyt w tym kraju stanie się wspaniałą przygodą.