Watykańskie skarby: czym przyciąga papieskie państwo?

WatykanWatykan jest najbardziej intrygującym i najmniejszym państwem świata, jego zwiedzenie jest często ważnym punktem w programie wycieczki po Rzymie. To miejsce wyjątkowe i dla pielgrzymów, i dla turystów. Biura podróży bardzo chętnie organizują wycieczki w taki sposób, by turyści mogli zapoznać się z jego najcenniejszymi skarbami.

W ogrodach Nerona

Miejsce, które obecnie znane jest jako Watykan, w czasach antycznych pełniło rolę cesarskich ogrodów. Nie każdy dziś pamięta o tym, że spacerując po terenach państwa watykańskiego, w istocie spaceruje po dawnych Ogrodach Nerona. Tu w męczarniach mieli ginąć pierwsi chrześcijanie. Dziś jest to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe na świecie, do którego tłumnie przybywają wierni z całego świata. Biura podróży przekonują też, że Watykan może się okazać ciekawym celem wycieczki nawet dla osób mniej religijnych. Przecież nie tylko papieskie audiencje i uroczyste nabożeństwa są związane z tym miejscem. Watykan to ciekawe zabytki sztuki sakralnej oraz perełki architektury.

Najsłynniejszy z placów

Plac św. Piotra, wokół którego kupiło się państwo watykańskie, to najciekawszy i najchętniej odwiedzany plac. Otoczony licznymi kolumnami (jest ich 284), już dawno stał się symbolem Watykanu. Kolumny nie są jedyną ozdoba tego placu. Na najsłynniejszej kolumnadzie świata można zobaczyć również ciekawe posągi, które przedstawiają aż 140 świętych. Sprowadzony z Egiptu obelisk to kolejna atrakcja, na którą w czasie wycieczki po Watykanie koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Wszyscy turyści, którzy znajdą się na tym placu, kierują się też w stronę jednego z najważniejszych zabytków architektury sakralnej na świecie. Jest nim słynna bazylika, która nie bez powodu stała się tak ważnym celem każdej wycieczki.

W bazylice św. Piotra

Bazylika św. Piotra to najsłynniejszy kościół świata. Bazylika, którą wzniesiono na grobie św. Piotra, może się pochwalić swą historią oraz niezwykłą architekturą. Nie brak w jej wnętrzu wyjątkowych dzieł sztuki, obok których nawet osoby niewierzące nie są w stanie przejść obojętnie. Już same schody prowadzące do jej wnętrza przyciągają uwagę. Ogromne wnętrze, w którym może się pomieścić około 54 tysięcy wiernych, na każdym może zrobić wrażenie. W tak wielkim wnętrzu można zobaczyć ponad 40 ołtarzy oraz ciekawą kolekcję grobowców. Są tu również liczne obrazy i posągi, a każdy z nich stanowi wyjątkowe dzieło sztuki. "Pieta" Michała Anioła oraz słynny ołtarz papieski są tu atrakcjami najważniejszymi. Dziełem Michała Anioła jest też okazała kopuła, którą turyści mogą obecnie wykorzystać jako wspaniały punkt widokowy.

Kaplica Sykstyńska i jej bezcenne skarby

Ta kaplica jest doskonałym miejscem dla wszystkim miłośników ściennych malowideł oraz twórczości Michała Anioła. To tu odbywa się słynne konklawe, to tu można podziwiać wspaniały fresk. Jest nim "Sąd Ostateczny" - najsłynniejszy fresk w dziejach świata oraz najcenniejsza pamiątka związana z Michałem Aniołem. Sklepienie to kolejne freski, które zachwycają wszystkich turystów. Ze względu na swą wartość oraz ogromne zainteresowanie ze strony zwiedzających, Kaplica Sykstyńska stanowi obecnie część najbardziej fascynującej placówki muzealnej na świecie, za jaką uchodzą słynne Muzea Watykańskie. Jest ich ponad 50, a każde z nich zajmuje się odrębną tematyką. Każde z nich może się też pochwalić bezcennymi eksponatami, których najgodniejszą reprezentantką jest właśnie Kaplica Sykstyńska.

W niewielkim Watykanie na turystów czeka moc niezwykłych atrakcji. to niezwykły państwo ma się czym pochwalić, a pobyt tu dla każdego może się okazać ciekawym doświadczeniem.