Wałbrzych i jego największe atrakcje

WałbrzychWałbrzych to jedno z ciekawszych miast na Dolnym Śląsku, którego wielkim walorem są zabytki industrialne oraz tereny, które mogą oczarować każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Wałbrzych ma się czym pochwalić, a wycieczki po terenie tego miasta mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Co warto zobaczyć w ich trakcie?

Wałbrzych w pigułce

Ten ważny ośrodek przemysłowy leży w dolinie Pełcznicy - rzeki liczącej sobie prawie 40 km, która jest prawym dopływem Strzegomki. Piękna sceneria Gór Wałbrzyskich to wielka zachęta dla tych, którzy wolny czas spędzają aktywie, z kolei ciekawa zabudowa miasta oraz znajdujące się na jego terenie zabytki techniki to nie lada gratka dla miłośników historii oraz sztuki. Wałbrzych jest jednocześnie ważnym ośrodkiem akademickim i naukowym, coraz ważniejszą rolę w jego gospodarce odgrywa też turystyka.

Z kart historii - Wałbrzych i jego dzieje

To miasto może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że już w XII wieku, w czasach księcia Bolesława Wysokiego, istniała w tym miejscu ważna miejscowość. Z 1305 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Wałbrzychu - grodzie, który w początkach XV wieku zyskał prawa miejskie. W okresie średniowiecza dzieje Wałbrzycha związane były z losami księstwa świdnickiego oraz świdnicko-jaworskiego. Wśród najważniejszych panów prywatnych, którzy w dawnych czasach władali tym miastem, ważną rolę odegrał ród Czetryców. O ich obecności w Wałbrzychu wciąż przypomina ich rezydencja, wzniesiona w początkach XVII wieku, a obecnie służąca jako siedziba szkoły. W 1738 roku Wałbrzych stał się własnością Konrada Hochberga, władającego jednocześnie pobliskim zamkiem Książ.

A co z lokalnym przemysłem? Od XVII wieku na terenie Wałbrzycha zaczyna się rozwijać tkactwo, które w XIX wieku zostało wyparte przez przemysł włókienniczy. Ważną gałęzią przemysłu było tu również górnictwo węglowe, doskonale rozwijające się od połowy XVIII wieku. najważniejszym okresem w dziejach wałbrzyskiej gospodarki okazał się przełom XIX i XX stulecia. W tym czasie rozwijało się nie tylko włókiennictwo i górnictwo, ale i przemysł ceramiczny, metalowy oraz szklarski. W 1920 roku powstała tu odlewnia żelaza oraz fabryka maszyn, od 1922 roku zaczyna pracę fabryka lin i drutu, która istnieje do dziś.

Wałbrzyskie atrakcje - co warto zobaczyć w tym mieście?

Współczesny Wałbrzych to kuszący cel niejednej wycieczki. Nie brak tu miejsc związanych z tajemniczymi historiami z czasów II wojny światowej oraz dzielnic, które zachwycają zabytkami. Turystycznym hitem jest tu zamek Książ - trzeci pod względem wielkości w Polsce obiekt tego typu. Warto też zwiedzić ruiny zamku Stary Książ oraz zajrzeć do palmiarni, znajdującej się w dzielnicy o nazwie Lubiechów.

A jakie atrakcje czekają na gości w ścisłym sercu miasta? Z pewnością wielu wrażeń dostarczy turystom spacer po starówce, znanej z pięknych domów, zabytkowych kamienic oraz malowniczych uliczek. Czeka tu sporo ciekawych zabytków, w gronie których wyróżniają się takie obiekty, jak zamek Czettritzów lub klasycystyczny pałac Albertich, służący obecnie jako siedziba Muzeum Okręgowego. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej - najstarszy kościół w Wałbrzychu. Swą obecną, barokową formę, zawdzięcza on przebudowie z XVIII wieku, jednak w jego wnętrzu zachował się cenny skarb. Jest nim piętnastowieczna statua Matki Bożej Bolesnej, umieszczona w ołtarzu głównym. Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów, wzniesiona pod koniec XIX wieku, jest kolejnym zabytkiem sakralnym, któremu warto poświęcić czas. W tej neogotyckiej świątyni znajdują się piękne organy, wykonane przez firmę Schlag & Sohne ze Świdnicy.

Dla tych turystów, których interesują zabytki techniki, ważnym punktem na mapie miasta będzie Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia". Placówka ta mieści się na terenie dawnej KWK "Julia", a urządzone tu Muzeum Przemysłu i Techniki jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Dolnego Śląska.

Wałbrzych to wspaniałe miasto, które każdego z nas może pozytywnie zaskoczyć. Tu na nudę nie można narzekać, a cenne zabytki i unikalne atrakcje sprawiają, że wycieczki po jego terenie dla każdego z nas będą wspaniałą przygodą.