Wakacje w kraju czy za granicą?

WakacjeWakacje w kraju czy za granicą? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących swoje wczasy. Decyzja uzależniona jest zarówno od naszych możliwości finansowych, długości urlopu jak i osobistych preferencji.

Planując wakacje z partnerem czy rodziną należy jednak wziąć pod uwagę zdanie wszystkich osób, wybierających się na urlop.

Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno wakacje w kraju jak i wyjazd za granicę posiadają swoje plusy i minusy.

Wakacje w kraju

Wakacje w kraju są tańsze, wymagają od nas mniej przygotowań i sama podróż z pewnością okaże się krótsza. Nie ma również w tym przypadku problemów językowych, które mogłyby wystąpić podczas zagranicznych wojaży. Wakacje w kraju to doskonały sposób na lepsze poznanie swojej okolicy jak i dalszych zakątków naszej ojczyzny. Często wyjeżdżamy za granicę z niewiedzy. Nie mamy bowiem pojęcia, jak piękne tereny znajdują się w naszym kraju i jak ciekawie można spędzić czas, nie opuszczając granic Polski. Możemy wybrać się nad polskie morze, wybierając kameralne kurorty, takie jak Mielno, Rewal czy Ustka lub większe miasta, w tym Kołobrzeg lub Gdańsk.

Przyjemne wczasy można spędzić także nad polskimi jeziorami. Nie brakuje ich na Pojezierzu Mazurskim oraz w Borach Tucholskich. Ciekawym pomysłem na wakacje w tych rejonach są spływy kajakowe czy wybranie się na rajd rowerowy. Taki aktywny urlop może stać się wspaniałym sposobem na odreagowanie w przypadku siedzącej lub wyjątkowo stresującej pracy.

Jeśli z kolei marzą się nam długie, piesze wędrówki i zwiedzanie, z pewnością spodoba się nam Jura Krakowsko-Częstochowska. Wapienie, skały oraz ruiny, spotykane na szlaku uatrakcyjnią urlop i dostarczą niezapomnianych wrażeń. Doskonałym pomysłem jest również wyjazd w góry. W naszym kraju naprawdę jest w czym wybierać. Możemy wyjechać w niższe Bieszczady czy Sudety lub wybrać góry wyższe, w tym Tatry. Zdobywanie szczytów, spacery po urokliwych miejscowościach oraz wędrowanie rozległymi dolinami pozwalają na zrelaksowanie się oraz nabranie sił. Jeśli jednak marzy się nam urlop w większym mieście, wypełniony zwiedzaniem i korzystaniem w typowo miejskich rozrywek, możemy zaznaczyć na swojej wakacyjnej mapie kilka punktów. Pierwszym z nich jest oczywiście Warszawa, nasza stolica. Poza słynnymi zabytkami, takimi jak Zamek Królewski, Łazienki Królewskie czy Pałac w Wilanowie, warto wybrać się również do znajdujących się w mieście muzeów. Wieczorami korzystajmy z uroków spędzania czasu w mieście. Możemy wybrać się do opery, filharmonii, kina czy teatru lub pójść na koncert. Wiele tego typu wydarzeń odbywa się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki oraz na Hali Torwar. Pragnąc spędzić urlop w mieście, warto wybrać się również do Krakowa, Poznania czy Torunia. Każde z nich proponuje szereg zabytków, opowiadających niesamowite historie tych miast.

A może marzy się nam coś zupełnie innego, a mianowicie cisza i spokój? W takim razie naszym wymaganiom sprosta gościnna, polska wieś. W poszukiwaniu idealnego miejsca urlopowego prześledźmy oferty pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, zlokalizowanych w kameralnych miejscowościach i wsiach. Wakacje w Polsce mogą być przyjemne i ciekawe, ale w wielu przypadkach czujemy, że to za mało, że wszystko już widzieliśmy i chcemy czegoś więcej.

Wakacje za granicą

Szukajmy wtedy dalej, a dokładniej: za granicą. Możemy wybrać jedno ze standardowych i popularnych miejsc urlopowym lub wybrać się w podróż do kraju mniej znanego. W Europie preferowanymi lokalizacjami urlopowymi są kraje znajdujące się na południu kontynentu, takie jak Włochy i Grecja. Chętnie odwiedzane są również Francja, Hiszpania czy Austria. W poszukiwaniu słońca i pięknych plaż wybieramy się zazwyczaj do Egiptu, Tunezji, Turcji czy na Wyspy Kanaryjskie. Co ciekawe, coraz większą popularność zyskują państwa o surowszym klimacie, takie jak państwa skandynawskie czy Rosja. Popularne turystycznie są również kraje bliskiego i dalekiego Wschodu. Wiele osób marzy jednak o dalekich podróżach, w tym o wybraniu się za ocean i zwiedzeniu Stanów Zjednoczonych czy Australii. Warto oszczędzać na taką wyprawę życia, a spełnione w postaci takiego urlopu marzenie może być bardziej wartościowe niż wybieranie się na coroczny urlop w podobne miejsca.