Moda na Bałkany. Albania

Albania - SarandaNa Bałkanach nie brak państw atrakcyjnych dla turystów, na terenie których można znaleźć i cenne zabytki, i miejsca idealne do wypoczynku. Od lat znana jest Bułgaria, modna jest również Chorwacja.

Ze względu na piękne zamki coraz częstszym zjawiskiem są wycieczki do Rumunii. Czym może zaskoczyć mniej znana Albania? Czy ma ona szansę dołączyć do swych znanych sąsiadów i stać się atrakcyjnym celem podróży?

Durres - największy port Albanii

Durres być może nie zaskoczy turystów ani historyczną zabudową, ani bezcennymi zabytkami, jest jednak miastem ciekawym i chętnie odwiedzanym. Na miłośników historii czekają tu ruiny amfiteatru, będące jedną z nielicznych w tej okolicy pamiątką po okresie rzymskim. W jego pobliżu urządzono dodatkowo niewielkie muzeum, w którym można poszerzyć swą wiedzę na temat

miasta i jego mieszkańców. O popularności Durres nie decydują jednak zabytki, lecz portowa atmosfera. Jak na najważniejsze miasto portowe w Albanii przystało, Durres może się pochwalić typowo nadmorskimi atrakcjami.

Berat - miasto z historyczną duszą

Zupełnie inaczej niż Durres prezentuje się miasto Berat, znane ze swej historycznej zabudowy. Tu, w miejscu starożytnej osady, zachowało się wiele cennych zabytków - głównie z okresu średniowiecza. Do tych najcenniejszych należy meczet wzniesiony w XV stuleciu oraz górująca nad miastem bizantyjska twierdza. Nie brak tu również ogromnej atrakcji dla miłośników sztuki. Jest nią tutejsze Muzeum Ikon, w którym prezentowane są dzieła miejscowego mistrza Onufrego.

Spotkania z archeologią - Butrint

Butrint to osada, do której chętnie zaglądają miłośnicy starożytności. W tym miejscu już 700 lat p.n.e. istniała grecka kolonia, a następnie rzymska osada portowa, po której zachowało się sporo pamiątek. Dziś można tutaj zobaczyć dawne mury obronne oraz amfiteatr. Zachowały się również ślady dawnych domostw i rzymskich łaźni. O średniowiecznych dziejach miasta przypominają natomiast ruiny zamku weneckiego, którego budowa miała miejsce najprawdopodobniej w XIV wieku.

Albańska riwiera - Saranda

To jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów, w którym można miło spędzić urlop. Saranda nastawiona jest głównie na turystów, a z myślą o nich powstała tu gęsta sieć hoteli oraz malowniczy bulwar. To miejscowość idealna dla tych, którzy cenią sobie możliwość wypoczynku na plaży i morskich kąpieli.

Choć mało znana, wkrótce może stać się państwem popularnym w świecie turystów. Piękne krajobrazy i malownicze miejscowości to główne walory, którymi może skusić podróżników Albania. Wczasy na jej terenie już teraz cieszą się sporym zainteresowaniem, a osób zafascynowanych jej pięknem przybywa z każdym rokiem.