Gamla Stan

Gamla Stan SztokholmJest najchętniej odwiedzaną przez turystów częścią szwedzkiej stolicy, co nikogo dziwić nie powinno. Gamla Stan, historyczna część Sztokholmu, urzeka wspaniałymi zabytkami i niezwykłą atmosferą. Jakimi zabytkami może nas tu oczarować Szwecja? Jakich zabytków nie można pominąć podczas wycieczki po tej części miasta?

Wyspiarskie oblicze szwedzkiej starówki

Jak podkreślają te biura podróży, które od lat zajmują się organizacją wypraw na teren Szwecji, sztokholmska starówka zachwyca już samym swym położeniem. Choć nazwa Gamla Stan dotyczy tylko jednej wyspy, za historyczne centrum Sztokholmu zwykło się uważać aż trzy wyspy: Ridderholmem, Staden oraz Helgeansholmen. Gamla Stan to atrakcja sama w sobie. Wyspiarski charakter, malownicza okolica oraz zabytki, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć – oto najważniejsze walory, dzięki którym zainteresowanie turystów tą częścią Sztokholmu wciąż rośnie. A na jakie obiekty koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej części miasta?

Riksdaghuset: z wizytą w szwedzkim parlamencie

Reprezentacyjny gmach szwedzkiego parlamentu na każdym turyście może zrobić ogromne wrażenie. Riksdaghuset, oddany do użytku w początkach XX wieku, to miejsce przyciągające zarówno swą rolą, jak i pięknymi wnętrzami. Kto w czasie wycieczki zechce je poznać, ten będzie mógł zwiedzić wnętrze parlamentu w towarzystwie miejscowego przewodnika. Czy warto? Główna sala może się pochwalić wspaniałą boazerią, nie brak tu również dekoracyjnych tkanin oraz cennych obrazów. Całość robi ogromne wrażenie na zwiedzających, zatem wizytę w tym gmachu z pewnością warto włączyć do programu swej wycieczki po sztokholmskiej starówce.

Stockholms medeltidsmuseum i niezwykła podróż w czasie

W pobliżu gmachu szwedzkiego parlamentu czeka kolejna atrakcja, która może zainteresować każdego miłośnika historii. To Stockholms medeltidsmuseum, czyli Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu. Główną atrakcją są tu eksponaty, które mają przypominać o najstarszych dziejach szwedzkiej stolicy. Ta ciekawa placówka muzealna może oczarować każdego – nie tylko tych, którzy w czasie wycieczki po Szwecji chcą poznać najstarsze dzieje jej stolicy.

Z wizytą w pałacu królewskim

Kungliga slottet, czyli pałac królewski, to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki po starówce sztokholmskiej nie można pominąć. Wzniesiony w miejscu renesansowej rezydencji w pierwszej połowie XVIII wieku, znany jest jako oficjalna rezydencja królewskiej rodziny oraz jako miejsce, które może się pochwalić ciekawymi wnętrzami. Kolekcja dawnych mebli czeka w apartamentach królewskich, z kolei w skarbcu można ujrzeć ciekawy zbiór koron oraz innych królewskich klejnotów. Stroje paradne oraz zbroje czekają z kolei na tych turystów, którzy zdecydują się zajrzeć do tutejszej zbrojowni.

Stortorget: co warto zobaczyć na sztokholmskim rynku?

Najważniejszy plac Sztokholmu to kolejna atrakcja, którą może nas oczarować Gamla Stan. Większość budowli, które można tu zobaczyć, pochodzi z XVIII wieku. Na jakie atrakcje warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę? Grillska Huset, budynek kuszący barokowymi dekoracjami, piękną elewacją oraz historią sięgającą czasów średniowiecza, skutecznie przyciąga uwagę turystów. Uwagę przyciąga też Stockholmsbörsen - Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych, która swą siedzibą dzieli się z tak ważną placówką muzealną, jaką jest Muzeum Nobla. Miłośników sztuki sakralnej może tu z kolei zachwycić Storkyrkan - kościół św. Mikołaja, będący jednym z najważniejszych kościołów na terenie Szwecji. Wzniesiony w okresie średniowiecza, przyciąga barokową fasadą oraz tak ciekawymi dziełami sztuki, jak XVII-wieczny obraz „Sąd Ostateczny” oraz rzeźbę z XV wieku, która przedstawia św. Jerzego walczącego ze smokiem. Rzeźba ta ma przypominać o zwycięskiej potyczce z Duńczykami oraz o roli, jaką w bitwie tej odegrał szwedzki regent Sten Sture Starszy.

Riddarhuset: w Domu Rycerstwa

Riddarhuset, czyli Dom Rycerstwa, jest kolejnym zabytkiem, którego w czasie wycieczki po historycznym centrum Sztokholmu nie można pominąć. Miejsce, w którym dawniej obradowali przedstawiciele stanu arystokratycznego, przyciąga swą historią oraz ciekawą architekturą. Dom Rycerstwa to przecież ciekawy zabytek z połowy XVII wieku, a jednocześnie – jeden z najciekawszych przykładów holenderskiego baroku w europejskiej architekturze.

Postmuseum: dzieje szwedzkiej poczty

Postmuseum, czyli Muzeum Poczty, to miejsce atrakcyjne nie tylko dla filatelistów. W tej placówce na zwiedzających czeka ciekawa kolekcja dawnych znaczków pocztowych oraz innych eksponatów, które są ściśle powiązane z pocztą. Ciekawie prezentuje się też muzealny gmach, który powstał w 1820 roku.

Sztokholm to piękne miasto, a tutejsza starówka to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Szwecja. Biura podróży, które organizacją wypraw na teren tego kraju zajmują się od lat, doskonale zdają sobie z turystycznego potencjału tak ciekawej części Sztokholmu, jaką jest Gamla Stan. Wspaniała atmosfera, piękne budowle i ciekawe muzea – wszystko to sprawia, że każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś atrakcyjnego.