Fauna i flora na Mazurach

Fauna i flora na MazurachMazurska przyroda jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu naszego kraju. Będąc na Mazurach, nietrudno zauważyć pewne charakterystyczne elementy krajobrazu tamtych okolic.

Bardzo często drogi mazurskie są typowymi alejami z rosnącymi na poboczu drzewami. Często można zauważyć również pozostałości dawnych linii kolejowych i różnorodnych obiektów związanych z podróżowaniem pociągiem, na przykład opuszczone stacje.

Dla regionu charakterystyczne są również mazurskie cmentarze. Atrakcjami turystycznymi są niewątpliwie dworki oraz pałace. Wiele z nich posiada własne parki, które podnoszą walory estetyczne takich miejsc. Na stworzenie wielu atrakcji turystycznych odpowiedzialna jest sama mazurska przyroda.

Tak jest w przypadku wieloletnich dębów i sosen, które są dziś traktowane jako zabytki. Mazurska przyroda zachwyca na każdym kroku. Jest bardzo różnorodna, ale jednocześnie dzika, nieskażona przez człowieka. Można ją podziwiać podczas oddawania się swojej pasji. Wielbiciele aktywnego wypoczynku i sportów chętnie wyjeżdżają na Mazury aby biegać, pływać, żeglować, surfować czy po prostu wędrować po okolicy. Wizyta na mazurach nie może obyć się bez odwiedzenia Mazurskiego Parku Krajobrazowego, gdzie możemy podziwiać ciekawe okazy mazurskiej fauny i flory. Jakie gatunki zwierząt można spotkać na Mazurach? Wiele z nich dobrze znamy. W Mazurskich lasach żyją jelenie, sarny, dziki, jeże, ryjówki, bobry, borsuki, zające i wiewiórki.

Przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć również łasice, kuny, jenoty czy łosie. W Mazurskim Parku Krajobrazowym żyją też wilki i lisy. Można tam spotkać wiele gatunków ptaków. Bardzo znane są bociany, zarówno czarne jak i białe. Na Mazurach zobaczyć można też czarnego dzięcioła, kormorany, orła bielika oraz czaplę siwą. Bardzo interesująca jest również flora Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Chronionymi zbiorowiskami leśnymi są grądy, olsy oraz bory sosnowe. Rosną tam piękne wierzby, cisy, ale również wiele gatunków kwiatów oraz roślin wodnych.