Ciekawe miejsca pod Warszawą

Ciekawe miejsca pod WarszawąZapewne nawet wielu mieszkańców samej stolicy nie wie, jak dużo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych znajduje się niedaleko Warszawy. Warto wybrać się w do Wilanowa, wokolice Sulejówka czy Wyszkowa, aby lepiej poznać naszą historię oraz kulturę.

W Sulejówku znajduje się znana willa Helin, w której mieszkały wdowy po żołnierzach walczących o niepodległość.

Posiadłość została ufundowana przez Jana Ignacego Paderewskiego. Niewiele osób pewnie pamięta, że to właśnie tutaj, w Sulejówku, znajduje się dworek, który podarowali żołnierze swojemu dowódcy, Józefowi Piłsudskiemu.

Marszałek mieszkał tu wraz ze swoją rodziną. Gdy zmarł, dworek przekształcono w muzeum i tą funkcję spełniało do drugiej wojny światowej. Podczas niemieckiej okupacji zostało niestety zniszczone. Sulejówek jest miejscowością bardzo atrakcyjną turystycznie ze względu na jeszcze jedne obiekt, a mianowicie dworek Siedziba. To tam mieszkał Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier Polski po odzyskaniu niepodległości. Kolejna miejscowość na trasie to Węgrów. Znajduje się tam ciekawy kościół w stylu barokowym oraz klasztor. Na uwagę zasługuje także kościół farny w stylu barokowym i gotyckim. W środku można podziwiać polichromię Palloniego i słynne Lustro Twardowskiego.

Jest ono wykonane z białego metalu i wygląda dość zwyczajnie. Pozory jednak mylą, ponieważ z tym lustrem związanych jest wiele legend. Mówi się, że to magiczne lustro. Patrząc w nie, król Zygmunt August zobaczył ducha swojej zmarłej żony, Barbary z Radziwiłłów. Z kolei Napoleon twierdził, że w lustrze ujrzał przyszłość. Ukazał mu się odwrót spod Moskwy oraz jego własną śmierć. Jadąc dalej, dojeżdżamy do podwarszawskiej Treblinki, gdzie znajduje się teren byłego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. Kolejna ciekawa miejscowość na trasie to Wyszków. Jest to miejscowość mało znana, ale oferująca wiele zabytków, wartych zobaczenia. Znajduje się tam klasycystyczny kościół z XVIII wieku, barokowy obelisk dynastii Wazów oraz klasycystyczny pałac z XVIII wieku.