Atrakcje Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego

Jezioro - Pojezierze DrawskiePojezierze Drawskie i Szczecineckie to obszar o cennych walorach turystycznych. Co ciekawego mogą tu zobaczyć turyści?

Na uwagę zasługuje Szczecinek. Jego największą atrakcją jest organizowany na początku czerwca konkurs o nazwie "Pływajta, na Czym Chceta". Z zabytków zasługują tu na uwagę zamek książąt zachodniopomorskich oraz neoromantyczny ratusz. W Tychowie warto zobaczyć głaz narzutowy, który uznawany jest za największy w Polsce. Jak głoszę legendy, jest to kamień diabelski. Jego obwód to 44 metry i waży ponad 2 tysiące ton. Obecnie jest wykorzystywany jako ołtarz, na którym 1 listopada odprawiane są msze za zmarłych.

Znanym kurortem w tym regionie jest Połczyn-Zdrój leżący na terenie Drawskiego parku Krajobrazowego. Znany jest z bardzo dobrych warunków wypoczynkowych oraz malowniczych krajobrazów. Liczne jeziora sprawiają, że jego okolica nazywana bywa Szwajcarią Połczyńską. Od końca XVII wieku prowadzona jest tu również działalność uzdrowiskowa, której podstawą są źródła lecznicze - solanki. Od XIX wieku w leczeniu wykorzystywana jest tu również borowina. Leczy się tu głównie choroby reumatyczne oraz ginekologiczne. Turyści i kuracjusze na nudę nie mogą tu narzekać. Stara część miasta z uroczym rynkiem to świetne miejsce na spacery. Ciekawy jest średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Od ponad 160 lat ważną atrakcją Połczyna jest Park Zdrojowy.

Inna ciekawa miejscowość to Czaplinek. Choć turyści przybywają tu dość licznie, miasteczko to nadal słynie z ciszy i spokoju. W tym cichym letnisku nie brak romantycznych zaułków.

Ciekawe są także okolice Bornego Sulinowa, które od 1933 roku były niemieckim poligonem artyleryjskim. Znane było Borne Sulinowo również po wojnie - do 1992 roku stacjonowały tu wojska radzieckie. Pozostało po nich zrujnowane miasto garnizonowe, w którym powoli zaczynają pojawiać się nowi mieszkańcy. Atrakcją w okolicach są przede wszystkim poniemieckie budynki oficerskie oraz znajdujące się w pobliżu jezioro.

W regionie tym nie brak atrakcji i dla miłośników jazdy konnej. W Białym Borze działa stadnina ogierów, w której kręcono sceny do wielu filmów, m. in. do "Pana Wołodyjowskiego".